Pse ka kaq shumë pushtet policia në SHBA?

 

Në dhjetëvjeçarët e kaluar policia në SHBA e ka zgjeruar pushtetin e saj. Ajo zotëron një buxhet të madh, kontrollohet shumë pak, në një kohë që edhe ligjet u garantojnë nëpunësve të policisë një masë të madhe imuniteti.

Propozimi i fundit buxhetor për qytetin Los Angeles shkaktoi një valë zemërimi në mediat sociale. Kryetari i bashkisë, Eric Garcetti donte ta pajiste policinë me më shumë fonde dhe t’i jepte 1,8 miliardë dollarë nga buxheti i përgjithshëm prej 5,4 miliardë dollarësh amerikanë – shuma më e madhe e dhënë krahasuar me të gjithë sektorët e tjerë. Për krahasim: Sektori i banimit dhe investimet për komunitetin marrin më pak se 82 milionë dollarë.

Ende buxheti nuk është miratuar, dhe Garcetti ka premtuar, se do të ofrojë një pjesë të fondeve të parapara për policinë për komunitetet afroamerikane dhe etni të tjera, por shpenzimet për policinë mbeten megjithatë të jashtëzakonshme. E kjo është një praktikë e zakonshme kudo, jo vetem në Los Angeles.

Mirëpajimi…

source https://www.zerion.net/bota/pse-ka-kaq-shume-pushtet-policia-ne-shba/

Ja pse foshnjat qajnë kur uleni por ndalojnë kur ngriheni

 

Ja pse foshnjat qajnë kur uleni por ndalojnë kur ngriheni

Cila është gjëja e parë që bëni kur foshnja juaj fillon të qajë në mënyrë të pakontrolueshme? Ju e kapni dhe ngriheni. Ky reagim është instinktiv.

Ne e dimë që të ngrihesh në këmbë është një mënyrë pa mend për të pushuar dhe qetësuar një fëmijë. Është në praktikë nga shekuj dhe kurrë nuk ka dështuar, transmeton Gazeta Shneta.

Dhimbje shpine dhe legenit gjatë dhe pas shtatëzanisë suaj, këto janë hapat për lehtësim të gjendjes

Sipas një studimi të botuar në revistën Biology, kur nënat u ngritën në këmbë foshnjat e tyre ndaluan menjëherë edhe rrahjet e tyre të zemrës u ulën në krahasim me kur janë në prekër të nënës së tyre.

Studimi zbuloi se foshnjat ishin më të qeta kur ato mbaheshin nga nënat e tyre. Studiuesit arritën në përfundimin se sjellja e fëmijës është një mekanizëm i integruar për mbijetesën e tyre.

Bartja shkakton përgjigje fiziologjike që ndihmojnë në zbutjen e tyre. Pra. Nëse foshnja juaj fillon t…

source https://www.zerion.net/kendi-i-prinderve/ja-pse-foshnjat-qajne-kur-uleni-por-ndalojne-kur-ngriheni/

Si ta “mashtroni” metabolizmin që të djegë më shpejt dhjamin

 

Ju mendoni se po bëni gjithçka në rregull, sallata të mëdha për drekë, duke lënë mënjanë ëmbëlsirën, duke e hedhur poshtë atë gotën e dytë të verës. Por për disa arsye, kilet nuk pranojnë të ulen.

Nëse keni menduar ndonjëherë nëse metabolizmi juaj thjesht është i prishur, nuk jeni vetëm, thotë Haylie Pomroy, një nutricioniste me më shumë se 20 vjet përvojë klinike dhe autore e Metabolism Revolution: Lose 14 Pounds in 14 Days and Keep It Off for Life.

“Kur gratë vijnë në zyrën time, ato shpesh kanë provuar gjithçka mund të mendojnë, nga dieta ekstreme në të ngadalta dhe të qëndrueshme,” thotë Pomroy, e cila ka ndihmuar të famshëm duke përfshirë Cher, Reese Witherspoon dhe Jennifer Lopez të futen në formën e tapeteve të kuqe. “Gjëja më e zakonshme që ata më thonë është se ata besojnë se kanë një pikë të caktuar” dhe nuk do të jenë në gjendje të bien më poshtë. Disa më thonë se mendojnë se duhet të kenë dëmtuar përgjithmonë metabolizmin e tyre, e pakuptimtë. Metabolizm…

source https://www.zerion.net/fitness/si-ta-mashtroni-metabolizmin-qe-te-djege-me-shpejt-dhjamin/

A janë të sigurta pishinat dhe plazhet këtë vit?

 

Dëshira për ta kaluar verën në vende si pishina ose plazhe është më e fortë se kurrë këtë vit. Pasi kaluam kaq shumë kohë në karantinë, është e natyrshme që ne dëshirojmë të dalim dhe të argëtohemi!

Edhe nëse pikat tona preferuara të notit janë rihapur, është ende e rëndësishme të mbani në mend disa gjëra për të mbajtur veten të sigurt nga COVID-19.

Le të fillojmë me disa lajme të mira: Sipas CDC, aktualisht nuk ka asnjë provë që virusi mund të përhapet përmes ujit në pishina, vaskave të nxehta ose në zona lojërash me ujë.

Faqja shpjegon: “Për më tepër, funksionimi i duhur i këtyre vendeve ujore sipas rregullave dhe dezinfektimi i ujit me brom duhet të çaktivizojë virusin”.

Kjo mund të bëjë që të supozoni se pishinat janë vendi më i sigurt për t’i përmbushur nevojat tuaja të verës, por trupat natyrorë të ujit kanë mënyrën e tyre të vetë-pastrimit.

“Shpërndarja e shpejtë e çdo agjenti infektues në lëvizjen turbulente të ujit, siç është deti apo liqeni, mun…

source https://www.zerion.net/turizem/a-jane-te-sigurta-pishinat-dhe-plazhet-kete-vit/

Harta e Shqipërisë në kohën e Skënderbeut

 

Arkitekti Artan Shkreli ka publikuar së fundmi një hartë që paraqet territoret e Arbërisë në vitin 1452, kohë kur në trojet shqiptare qeveriste Skënderbeu. Përmes një postimi në “Facebook”, Shkreli komenton se harta është ne kulmin e rezistencës shqiptare ndaj osmanëve, nga Gjiri i Kotorrit ne Gjirin e Lepantos, dhe zemrën e saj me Skënderbeun.

source https://www.zerion.net/historia/harta-e-shqiperise-ne-kohen-e-skenderbeut/

Ja pse femrat duhet te perdorin deodorante meshkujsh

 

Shumë femra preferojnë të përdorin deodorantin e meshkujve, me pretendimin se është më i fortë dhe “funksionon më mirë”, sipas versionit femëror. Meshkujt djersijnë më shumë, ndaj edhe produktet për ta janë më të forta, pra është e kuptueshme që edhe deodoranti i tyre të jetë më i fortë, apo jo? Megjithatë, diferenca më e madhe mes deodorantit të meshkujve dhe atij të femrave është aroma dhe paketimi. Të dyja versionet bashkë, nëse janë nga një markë e njohur dhe e fuqishme, përbërësit i kanë të njëjtë, por nuk prezantohen në të njëjtën mënyrë. Ka dy arsye madhore pse duhet t’i përdorni deodorantët e meshkujve në vend të atyre të femrave.

Përfitimi më i madh nëse blen deodorant për meshkujt janë, pa dyshim, paratë. Produktet e meshkujve (edhe deodorantët) kanë tendencë të jenë më të lira se të femrave. Sipas një studimi të fundit të bërë në Britani, deodorantët e femrave kushtojnë të paktën 30 për qind më pak se ata të meshkujve, edhe kur përbërësit janë krejtësisht…

source https://www.zerion.net/estetika/ja-pse-femrat-duhet-te-perdorin-deodorante-meshkujsh/

6 këshilla për meshkujt që çmendin çdo femër në shtrat

 

Femrat gjithmonë kanë nevojë që të nxehen para seksit, sepse ato nuk nxitojnë. Mos harroni se seksi nuk ka rëndësi shpejtësia por cilësia dhe sasia e pasionit që çlironi. Ato dëshirojnë puthje dhe prekje të buta, me këto kurrë nuk do të shkoj puna keq me to. Edhe nëse nuk e keni planifikuar që të bëni seks, kjo butësi do ta shndërroj femrën në një femër të egër që do të të hidhet përmbi pa diskutuar. Me këto 6 ‘lojëra’ seksi do të jetë më i mirë:

Ngadalësia

Seksi nuk është një garë për të thyer ndonjë rekord apo të merrni medalje. Femrat duan paralojë seksi me prekje dhe puthje. Mund t’ia prekni barkun ngadalë, duart, këmbët gjithashtu… shpejt mund të ndërroni ndonjë fjalë dhe të prekni fytyrën e saj derisa ajo flet.

Filloni me pak gjëra dhe prisni

Filloni duke e puthur atë në trup dhe më pas ndaluni që të pritni që ajo të filloj. Nëse ajo dëshiron pak më gjatë të vazhdoni, atëherë mund të vazhdoni edhe pak, e më pas ajo kthehet në aksion.

Puthje shumë të buta

Sa më…

source https://www.zerion.net/ndjenja/6-keshilla-per-meshkujt-qe-cmendin-cdo-femer-ne-shtrat/

Ajo që pashë si pacient i infektivit i sëmurë me Covid 19

Ky ish i semure me Covid 19 ka treguar se cfare ndodh brenda mureve te pavijonit ku luftohet per jeten, e ku te semuret vijojne betejen me virusin e rrezikshem.

Nga Edmond Mara
Miremengjes te gjitheve! Ne vazhdim te nje statusi me pare, meqenese ndava me ju problemin tim shendetsor, me lejoni te vazhdoj njoftimin si me poshte. Dje, analiazat dolen negative, pra une jam faktikisht i pa infektuar me Covid 19. Kjo nuk do te thote qe tashme jam njeri negativ 😜. Si rezultat une lashe spitalin dhe jam ne shtepi duke ndjekur fazen e dyte te semundjes, pra luftes me pasojat etj etj.

Tani me lejoni te shkruaj dy fjale per bashkeshoqeruesit e semundjes sime. Une si natyre kam shume besim tek mjekesia dhe qe ne momentin e pare te njoftimint ju nenshtrova totalisht mendimit te mjekeve dhe shkences. E vertete qe ndjeva frike sepse mu duk nje mister dhe eshte, por edhe shume kurajo pata nga profesionistet dhe ju sigurisht, Ne javen e pare, vuajta shume ne shtepi, me temperature te…

source https://www.zerion.net/mix/ajo-qe-pashe-si-pacient-i-infektivit-i-semure-me-covid-19/

Letra e Sulltan Murati II që ofronte “paqe” Skënderbeut

 

Në prill të vitit 1445 Sulltan Murati II, dërgon në Krujë një përfaqësi nga perandoria e tij me në krye Hajredin Beun ti kërkojë Gjergj Kastriotit “paqe” mes tyre. Majresin Beu i dorëzoi një letër të shkruar nga Sulltani duke i kërkuar “paqe dhe bashkëpunim”.

Ndër të tjera në letër, interesante është se Sulltan Murati i shkruante Skënderbeut për një farë George Dhespoti, i Serbisë, duke e cilësuar atë si vjehrrin e tij. Pra, e bija e dhespotit të Serbisë së asaj kohe paska qenë gruaja e Sulltan Muratit II.

“Sido që të jetë puna gjithçka që i është marrë vjehrrit tim Gjorgje, Despot i Serbisë, ti kthehen atij…” – shkruan Murati i Dytë, por Skënderbeu i ktheu përgjigje negative Sulltanit. ©LAPSI.al

source https://www.zerion.net/historia/letra-e-sulltan-murati-ii-qe-ofronte-paqe-skenderbeut/

Sekreti i çifteve jetëgjatë

   

Lidhjet e reja kanë më shumë dashuri dhe çaste të bukura, por koha kalon dhe shpejt filloni të ndjeheni shumë komodë në lidhjen tuaj saqë ndoshta duket e mërzitshme. Shkrimtari Mark Manson ka një ide tjetër.

“Të ndiheni “të mërzitur” e bënë lidhjen tuaj më të fortë. Çiftet të cilat kanë kaluar 60 vite së bashku kanë më shumë gjasa të shpëtojnë lidhjen e tyre sepse ata e dinë se si të bëjnë gjëra të mërzitshme së bashku dhe të shijojnë pranin e njëri – tjetrit.

“Çiftet e mërzitshme” dinë si ti bëjnë gjërat së bashku. Lidhjet e gjata nuk kanë për qëllim të bëjnë drama dhe skena të ndryshme. Ata kanë për qëllim të shprehin mbështetjen dhe mundësitë që të ndajnë jetën me partnerin e tyre. Lidhjet ndikohen edhe nga rrjetet sociale.

Duke parë lidhjet e yjeve botërore në rrjetet sociale, çiftet ndikohen nga ta pasi që shumica e tyre e krahasojnë jetën e tyre me yjet e famshme. Është shumë e rëndësishme të gjeni një balancë të shëndetshme mes teje dhe partnerit…

source https://www.zerion.net/ndjenja/sekreti-i-cifteve-jetegjate/