Tre shqiptaret protagoniste ne naten e terrorit ne Vjene te Austrise

 

Në aktin terrorist të Vjenës ku mbetën të vdekur katër qytetarë dhe u plagosën 22 të tjerë janë përfshirë edhe tre shqiptarë në role krejt të ndryshme nga njëri tjetri.
i pari është terrorristi nga Maqedonia, Kujtim Fejzullahi 20-vjeçari, që qëlloi në drejtim të civilëve, duke lënë të vdekur katër prej tyre. Gazeta Expres njofton se sipas raportimeve të mediave austriake, Fejzullahi me rrënjë shqiptare ishte simpatizant i organizatës terroriste ISIS dhe pak para sulmit, u betua për besnikëri ndaj kreut të ri të policisë terroriste të ISIS-it, Abu Ibrahim al-Hashimi al-Quraishi.

Ai kishte qenë edhe në ruajtje nga të shërbimi sekret austriak, meqenëse ishte në mesin e 90 islamistëve që nuk u lejuan ngaautoritetet në synimin e tyre për të shkuar të luftojnë drejt Sirisë. Për pjesmarrjen në këtë organizatë terroriste, përmes së cilës synonte të udhëtonte dret Sirisë, me qëllimin për tu bashkuar me policinë terroriste të Shetit Islamik, Kujtim Fejzullahi ishte…

source https://www.zerion.net/aktualitet/tre-shqiptaret-protagoniste-ne-naten-e-terrorit-ne-vjene-te-austrise/

Lockdown 2.0

 

Europa është rikthyer të jetë epiqendra e pandemisë me rekorde të reja të të prekurve me Covid. Shifrat kanë detyruar disa nga shtetet më të mëdha të zbatojnë masa të forta, ndërsa një mbyllje e dytë duket shumë e afërt. Në shumë vende spitalet po i rikthehen ngarkesës me të sëmurë përtej kapaciteteve. Aq sa Bashkimi Evropian ka në plan të financojë transferimin e pacientëve përtej kufijve të njërit shtet apo tjetrit. 220 milionë euro janë në dispozicion të këtij plani.

Britania e Madhe

“Rrini në shtëpi”. Kështu është shprehur kryeministri i Britanisë Boris Johnson, i cili sot prezantoi planin e ri të masave që do të hyjnë në fuqi të enjten dhe do të zgjasin deri në 2 dhjetor. “Pub-et, baret dhe restorantet do të duhet të mbyllen. Dyqanet kryesore do të qëndrojnë të hapura kështu që “nuk ka nevojë të krijohen grumbullime”, tha kryeministri. “Mjekët dhe infermierët do të detyrohen të zgjedhin cilët pacientë do të trajtojnë, kush do të marrë oksigjen dhe kush jo, kush…

source https://www.zerion.net/bota/lockdown-2-0/

Aktorët e rezistencës teatër në natyrë të hapur

 

Komedia e suksesshme “Boeing Boeing” këtë fundjavë do të rikthehet për publikun në Teatrin Veror të Universitetit të Arteve. Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” sjell mbrëmjen e së shtunës dhe të dielës komedinë e autorit francez Marc Camoletti, që po korr një sukses prej kohësh, duke u mirëpritur nga publiku. Kur në Europë institucionet teatrore nuk po japin shfaqje në ambiente të hapura, sipas drejtorit të TKE Kiço Londo në institucionin që ai drejton po vazhdojnë veprat e ndryshme teatrore për publikun. “Asnjë teatër në Europë nuk po jep shfaqje në ambiente të hapura, ne po japim dhe për të rritur edhe për fëmijët”, thotë Londo

Komedia e suksesshme “Boeing Boeing” këtë fundjavë do të rikthehet për publikun në Teatrin Veror të Universitetit të Arteve. Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” sjell mbrëmjen e së shtunës dhe të dielës komedinë e autorit francez Marc Camoletti, që po korr një sukses prej kohësh, duke u mirëpritur nga publiku. K…

source https://www.zerion.net/kulture/aktoret-e-rezistences-teater-ne-natyre-te-hapur/

Afera e dyfishtë e incineratorit

Në qershor të vitit 2015, qeveria miratoi një vendim, i cili detyron shoqëritë e ndërtimit, por edhe qytetarët privatë, që akumulojnë mbetje inerte, t’i dorëzojnë ato në landfille. Në pikën 15 të vendimit, thuhej se dorëzimi i mbetjeve bëhej kundrejt tarifës së propozuar nga operatori dhe të miratuar nga njësia vendore.
Në atë kohë askush nuk e kuptoi se çfarë po luhej, madje as vetë ndërtuesit. Landfilli i Sharrës ishte ende shtetëror, ndërsa venddepozitimet e përkohëshme funksionin pa pagesë. Por vendimi ishte me qitje të largët dhe synonte krijimin e një biznesi gjigand, por edhe unik në botë; monopolin e dherave.
Në fund të vitit 2017, qeveria miratoi kontratën e koncesionit për incineratorin e Tiranës. Pak muaj pasi landfilli i Sharrës kaloi në menaxhim privat, policët e Erion Veliajt dhe inspektorët e mjedisit u vërsulen në tufa në të gjitha kantieret e ndërtimit. Arsyeja e ofensivës ishte detyrimi i ndërtuesve që dherat e dala nga gërrmimet t’i dorëzonin në landfillin e Sharr…

source https://www.zerion.net/aktualitet/afera-e-dyfishte-e-incineratorit/

Koço Devole në gjendje të rëndë me Covid 19

 

Koço Devole futet në intubim, në gjendje të rëndë me Covid 19

Aktori i njohur humorit, Koço Devole është futur në intubim pasi është në gjendje të rëndë me Covid 19.

Regjisori dhe aktori i njohur i humorit shqiptar, Koço Devole, mësohet se prej 10 ditësh është duke luftuar me koronavirusin, por që prej mbrëmjes së djeshmje, gjendja e tij shëndetësore është rënduar dhe është futur në intubim.

Sipas burimeve nga stafi i mjekëve, gjendja shëndetësore e aktorit paraqitet e rënduar, për shkak se vuan edhe nga sëmundje të tjera bashkëshoqëruse.

Koço Devole është një nga personalitet më të njohura të humorit shqiptar. Përveçse është një aktor i shkëlqyer humori, Devole është karikaturist, skenarist, regjisor dhe prezantues spektaklesh. Rolet e tij në skene dhe ekran janë nga më të njohurit për publikun shqiptar./lapsi.al

source https://www.zerion.net/vip/koco-devole-ne-gjendje-te-rende-me-covid-19/

Ky eshte formulari qe punonjesit e administrates duhet te plotesojne

 

Pyetja qe shtrohet eshte perse duhet ta plotesojne? Pergjigja eshte e ditur nga te gjithe ata qe punojne ne shtet – eshte per te treguar se cilet nga rrethi familjar dhe shoqeror ka per te dhene voten per Partine Socialiste dhe Edi Ramen. Perndryshe ata qe nuk e plotesojne kete formular mund ta konsiderojne te humbur vendin e punes. Kjo eshte nje nga menyrat qe "Rilindja" po perdor per te fituar zgjedhjet e ardhshme me cdo kusht.

source https://www.zerion.net/aktualitet/ky-eshte-formulari-qe-punonjesit-e-administrates-duhet-te-plotesojne/

Trump vs Biden – Kush do te behet president i SHBA per kater vitet e ardhshme?

 

Kur kanë mbetur edhe nëntë ditë përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit, Presidenti republikan Donald Trump, sfiduesi i tij demokrat Joe Biden si dhe dy kandidatët për nënpresident, Pence dhe Harris, po përpiqen të inkurajojnë mbështetësit e tyre e të ndikojnë tek votuesit e pavendosur.

Zoti Trump zhvilloi tubime në shtete të vogla në verilindje të vendit si Nju Hempshër dhe Mein, numri i vogël i votave elektorale të të cilave mund të jetë vendimtar ne rast të një rezultati të ngushtë. Dy kandidatët për president po kërkojnë të sigurojnë një shumicë prej 270 votash nga Kolegji Zgjedhor prej 538 anëtarësh.

Në vitin 2016 zoti Trump humbi 4 votat elektorale të Nju Hempshërit me një rezultat të ngushtë ndaj demokrates Hillary Clinton. Por rreth katër vite më parë ai fitoi një nga katër votat elektorale të Meinit, atë të distriktit rural të tij dhe aktualisht është në një garë të ngushtë me zotin Biden për këtë zonë.

Ndërkohë, të dielën në mbrëmje ish-nënpresidenti Biden pritet…

source https://www.zerion.net/bota/trump-vs-biden-kush-do-te-behet-president-i-shba-per-kater-vitet-e-ardhshme/

Starton Europa League

 

Debuton Europa League me 24 ndeshjet e raundit të parë, ku të mëdhatë do të synojnë të vendosin menjëherë diktatin e tyre në grupe. E nis në ngjitje Roma në Grupin A e detyruar të shkojë në transfertën e Young Boys, skuadra që eleminoi Tiranën në playoff të kompeticionit. Transfertë edhe për Arsenal në Grupin B, edhe pse Rapidi nuk përfaqëson pengesë të madhe për Gunners.

Napoli-AZ është ndeshja që shihet më më ankth, për shkak të situatës me infektimet me Covid, ku 13 lojtarë hollandezë kanë rezultuar pozitiv, përpara se të udhëtonin drejt Napolit. Transfertë skoceze për Milan, që duhet të bëjë llogaritë me Celtic në Grupin H, në atë që konsiderohet edhe dueli për forcën e parë të grupit. Ndër pretendentët, më lehtë e ka Tottenham i Jose Mourinhos, që do ta nisë në shtëpi aventurën në Grupin J kundër Lask.

NDESHJET E MBRËMJES
EUROPA LEAGUE – GROUP A
18:55 PFC CSKA-Sofia ? – ? CFR Cluj
18:55 Young Boys ? – ? Roma
EUROPA LEAGUE – GROUP B
18:55 Dundalk ? – ? Molde
18:…

source https://www.zerion.net/sporti/starton-europa-league/

Diskriminimi për shkak të bindjeve politike

Diskriminimi për shkak të bindjeve politike, i gjithëpërhapur në administratë
Ankesat pranë Komisionerit për Mbrojtje nga Diskriminimi tregojnë se trajtimi i pabarabartë i punonjësve të administratës publike për shkak të bindjeve të tyre politike po pengon përpjekjet e vendit për të ngritur një trupë të qëndrueshme shërbyesish civilë.

Nga Nensi Bogdani dhe Besar Likmeta

Hysen Hajdaraj punoi si përgjegjës për sigurinë dhe mirëmbajtjen për më shumë se një dekadë në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë, përpara se të lirohej nga detyra në fillim të muajit gusht si pasojë e një konflikti 1-vjeçar me drejtuesin e këtij institucioni.

Hajdaraj ka bindje politike të djathta, por ato nuk e penguan më parë që të merrte vlerësime profesionale pozitive nga drejtorë të njëpasnjëshëm të Galerisë.

Gjërat ndryshuan pas ardhjes në krye të Galerisë së kuratorit dhe artistit nga Kosova, Erzen Shkololli, i cili në mes të vitit 2019 i dha dy paralajmërime për largim nga puna dhe e transferoi Hajdarajn…

source https://www.zerion.net/aktualitet/diskriminimi-per-shkak-te-bindjeve-politike/